Domáci internet sa stal našou prirodzenou súčasťou, a to dokonca tak zaužívanou, že si bez stabilného internetového pripojenia nevieme predstaviť ani jeden deň. Okrem drôtového pripojenia v domácnosti zvykneme využívať aj Wifi signál, hlavne ak prezeráme internet cez mobil alebo tablet. Stabilná rýchlosť pripojenia je dôležitá či už pri práci z domu, pri pozeraní online filmov alebo pri hraní hier online.
Čo sa dá ale robiť v prípade, ak s rýchlosťou vašej Wifi nie ste spokojní?
Ešte pred investíciou do nejakých nových zariadení a vychytávok môžete skúsiť niektoré odporučené rady. Wifi signál sa môže zosilniť aj obyčajným zásahom, ako napríklad reštartovaním routera. Hlavne vtedy, ak ste doteraz s rýchlosťou pripojenia problém nemali, no dnes sa vám zdá slabší. Obyčajné reštartovanie môže pomôcť.
Sila signálu sa odvíja aj od takého detailu, akým je umiestnenie routera. Ak je uložený na nevhodnom mieste, tak je možné, že signál prerušujú niektoré objekty. Všeobecne by sa mal router nachádzať na vyvýšenom mieste, kde by ho nemalo blokovať drevo, plast, pena či hrubé materiály.
Príčinou slabšieho signálu môže byť aj to, že Wifi využíva veľa zariadení naraz. Skúste odpojiť zo siete tie, ktoré momentálne nepoužívate.
Každopádne signál sa dá zosilniť aj takzvaným extenderom. Teda s produktom, akým je zosilňovač Wifi. Ide v poslednej dobe o pomerne populárny doplnok, ktorý môžete v niektorých prípadoch kúpiť len za cca 20 EUR. Zvyčajne má veľmi praktické rozmery a zmestí sa kamkoľvek. Ideálne by sa mal umiestniť blízko routera a zároveň na miesto, kde by pomohol rozšíriť signál ďalej do priestorov. V princípe signál skôr duplikuje, než zosilňuje – rozširuje jeho dosah.
Výhody zosilňovača:
- Jednoduché pripojenie a praktické rozmery.
- Rozšírenie dosahu signálu v miestnosti
- Možnosť pripojiť do siete viac zariadení
Nevýhody:
- Signál sa rozšíri, ale výrazne nezosilní
- Nemusí stačiť vo väčších priestoroch
- Nemusí byť kompatibilný s routerom